VM-sølv ved World Cup for 70+

BB/B93 mod West Japan til World Cup 70+

Mens Brønshøj sikrede sig overlevelse i 2. division, og landsholdsspillere render rundt og spiller VM i Rusland, så var de gamle drenge igang med deres eget VM, da de i weekenden 14.-16. juni deltog i World Cup for 70+.

Men allerede om formiddagen kom de første medaljer i hus ude på AB’s Anlæg på Skovdiget. Her lykkedes det en kombineret hold af spillere fra B93 og Brønshøj at vinde sølv ved World Cup for 70+.

AB havde i dagene 14. – 16. juni stået som arrangør af World Cup 70+ med deltagere fra USA og Japan og de lokale danske hold fra Frem, AB, AB Tårnby, Østerbro IF, Aalborg Chang, Skovshoved/HIK og et Star Team med danske spillere.

B.93 og Brønshøj var blevet enige om at stille et fælles hold, da kampene skulle afvikles på 2x20 minutter med 11 mand på hver side.

I den indledende runde mødte det kombinerede mandskab først et hold fra West Japan, som ifølge rygtebørsen i en træningskamp forinden havde besejret Skovshoved med hele 10-0.

World Cup 70+

Vores sammenbragte mandskab gik imidlertid til opgaven mod god brug af indersiden af hovedet. Japanerne var hurtige, men ikke særlig boldsikre, så bolden blev hurtigt pillet fra dem. Vore elleve kombinerede sig smukt op ad banen og i det 12. minut fik holdet tilkendt et straffespark, som BB’s Kim Madsen sikkert scorede på. Japanerne kæmpede dog bravt og kom til store chancer, som vor målmand John Bilde dog tre gange fik afværget ved hurtig reaktion på stregen.

I næste runde mødte holdet Aalborg Chang, der da de trådte ind på banen, så ganske veltrimmede ud. Imidlertid var deres løbepensum stærkt begrænset og B.93's Torbjørn Thomsen slap igennem på højre fløj, hvorfra han fandt BB’s Claus Anker ved den forreste stolpe. Med et elegant vip med foden udspillede han Chang målmanden.

Dagen efter spillede vores hold uafgjort 0-0 mod Frem, mens AB blev slået med 2-0 på mål af 93’erne Bent Andersen og Torbjørn Thomsen. Derved var holdet klar til semifinalen dagen efter mod AB Tårnby.

Vi havde problemer med at stille hold til de to finalekampe. Det skyldtes dels, at det hårde program havde medført skader, dels at en del BB’ere er involveret i diverse aktiviteter omkring 1. holdets kampe og derfor var tvunget til at være på Tingbjerg Ground lørdag. Derfor udvidede vi, med godkendelse fra turneringsledelsen, truppen med Bent Ole fra Greve (som Bent Andersen kender). Så var vi 12 mand til semifinalen mod AB Tårnby. Vores hold var jævnt overlegent og vandt med 4-0 på mål af Bent Andersen (2), Torbjørn Thomsen og Ivan Melgaard.

World Cup 70+, medaljerne

I finalen mod West Japan, som vi havde besejret i den første kamp, var holdet: Jørgen Campbell – Torben Henriksen, Claus Anker, Flemming Mathiesen, Hans Christian Boserup – Torbjørn Thomsen, Finn Ludo Jensen, William Splidsboel – Bent Ole, Bent Andersen og Ivan Melgaard. På bænken: Per Jürgensen.

Efter fem kampe på tre dage var kræfterne var ved at være brugt op. Det viste sig da også hurtigt, at japanernes væsentlig bredere trup havde et klart fysisk overtag. Alligevel lykkedes det i starten af kampen at holde dem stangen – og endda skabe et par store chancer. Men efter pausen sad japanerne mere og mere på kampen og kunne score kampens eneste mål midt i halvlegen.

BB og B93 til World Cup 70+

Bagerste fra venstre: Bent Andersen (B93), Klaus Møller (BB), Finn ’Ludo’ Jensen (B93), Jørgen Campbell (B93), Gert Jensen (UK-chef), Claus Anker (BB), Ivan Melgaard (BB), Erik Alf Andersen (BB), Torben Klüver Jensen (BB), William Splidsboel (B93), Hans Christian Boserup (B93), Kaj ’Boll’ Christensen (holdleder) og Palle ’Banks’ Jørgensen (tilløber).

Forrest f.v.: Torbjørn Thomsen (B93), Johnny (BB), Jan Hansen (BB), Kim Høg Madsen (BB), Torben Henriksen (B93), John Bilde (BB), Per Jürgensen (B93) og Flemming Mathiesen (B93).