Ny cheftræner i Brønshøj Boldklub

jesper hansen

Jesper Hansen med to af klubbens sponsorer Olesen og Christensen, Real Mæglerne ved forrige års cykelarrangement. Foto: Flemming Antony, 2700-netavisen.dk

Brønshøj Boldklub har ansat Jesper Hansen som cheftræner. Jesper Hansen er tidligere målmand i klubben hvor han har spillet 203 førsteholdskampe. Han har desuden været aktiv i Holbæk B&I, Jyderup Boldklub og Brøndby IF. 

Jesper Hansen har en DBU A-trænerlicens og tidligere haft trænerjob i Herfølge, HIK, Lolland-Falster Alliancen og Greve. Derudover var han i perioden 2002-2003 cheftræner i Brønshøj Boldklub, hvor han i 2003 opnåede en 10. plads i 1. division, der dengang bestod af 16 hold.

Jesper Hansen forsætter sit arbejde samtidig sit arbejde som målmandstræner i DBU regi og som sportschef i klubbens ungdomsafdeling, et job han har varetaget siden 2011.

Den første opgave Jesper kaster sig over i samarbejde med sportschef Thomas Ibsen, er at genrejse klubbens 1. hold, så vi igen kan få et slagkraftigt divisionshold.

Spørgsmål rettes kan rettes til undertegnede.
Venlig hilsen

Claus Wiingaard
Administrerende direktør

Ruten 2

2700 Brønshøj
Mobiltlf. 25 37 67 07
cw@bbpf.dk