Carit Falch og Brønshøj stopper samarbejdet

IMG_1040

Efter grundige overvejelser har Carit Falch og Brønshøj Boldklub valgt at stoppe samarbejdet med øjeblikkelig virkning.

Baggrunden for ophævelsen af samarbejdet er et forskelligt syn på, hvordan fremtiden skal være for den københavnske 1. divisionsklub.

- Klubbens ledelse og jeg vil to forskellige veje med holdet. Derfor er den naturlige beslutning for mig at stoppe, mens legen er god. Jeg føler, at jeg efterlader holdet i en position, hvor det stadig har en chance for at overleve i 1. division med en anden træner ved roret. Jeg har været glad for at være i Brønshøj og de mennesker, jeg har lært at kende mens jeg har været i klubben. Både i spillertruppen, ledelsen, trænerteamet og blandt Brønshøjs fantastiske fans. Jeg ønsker kun klubben alt det bedste, og håber, det lykkes for min efterfølger at holde klubben i 1. division, siger Carit Falch. 

Der arbejdes på at finde en ny træner og permanent løsning, men indtil videre varetages træningen af assistenttræner Poul Olesen, fysisk træner Casper Skovgaard og sportschef Thomas Ibsen. 

Claus Wiingaard
Adm. Direktør
Brønshøj Boldklub ApS.
Tlf. 2537 6707